Dimethylglycin - a jeho překvapivé benefity
N,N-dimethylglycin, kyselina dimethylamino-octová neboli Dimethylglycin (dále jako "DMG") je derivátem aminokyseliny glycinu. Často, avšak nesprávně se někdy označuje jako vitamín B16 nebo B15. DMG nesplňuje definici vitamínu, protože jeho nedostatek nevede k žádným škodlivým účinkům nebo projevům.
DMG se přirozeně vyskytuje v rostlinných a živočišných buňkách a mnoha potravinách jako jsou rýže, fazole, játra, dýňová semínka atd.
DMG je produkován v buňkách během metabolismu cholinu a je považován za antioxidant (viz. oxidační stres v článku o niacinu). Ačkoli jsou zdraví prospěšné benefity DMG známé více než 40 let, jeho užívání se nyní dostává do popředí. Jeho hlavní benefity jsou:
- Zlepšuje metabolické funkce
- Pomáhá tělu adaptovat se na fyzický, psychický nebo emoční stres
- Zvyšuje energii a vytrvalost
- Zlepšuje regenerací svalů po dlouhotrvající sportovní námaze
- Snižuje únavu
- Podporuje kardiovaskulární systém – normalizace hladiny cholesterolu a triacylglycerolů
- Posiluje mozkovou činnost a koncentraci
- Podporuje imunitní systém
Zvýšení sportovního výkonu a vytrvalosti
V pilotních studiích bylo zjištěno, že DMG může být velmi prospěšným a cenným suplementem u sportovců, protože zvyšuje jejich vytrvalost a výkon. Dále bylo zjištěno, že pomáhá s projevy svalové únavy a s lepším využitím kyslíku.
Studie dále zjistila, že DMG pomáhá omezit hromadění kyseliny mléčné, která vzniká při anaerobním metabolismu. Z tohoto důvodu jsme DMG využili v našem doplňku Recovery.
Kardiovaskulární systém
Na základě několika studií bylo zjištěno, že DMG pomáhá se zlepšením funkce srdce a oběhového systému. Dále bylo zjištěno, že DMG pomáhá zlepšit využití kyslíku, normalizovat hladinu cholesterolu a triacylglycerolů a překvapivě také homocysteinu – markeru (ukazatele) stavu kardiovaskulárního systému.
Zvýšená hodnota homocysteinu v krvi se v současné době považuje za rizikový faktor a může souviset s onemocněním cév, mozkových příhod, ischemické choroby srdeční, ale také potratů a vývojových vad plodu. S jeho zvýšenou hladinou se setkáváme také u některých neuropsychických onemocnění.
Homocystein methyluje různé látky v našem těle a proto „potřebuje“ methylovou skupinu (-CH3). Dimethylglycin umí tyto methylové skupiny „dodávat“ a je zásadní pro podporu metylačních drah. Některé další studie zjistily, že kombinace DMG, koenzymu Q10 a omega 3 mastných kyselin pomáhají zlepšit funkci a zdraví srdce.
Detoxikace
Existují různé cesty, kterými tělo dokáže eliminovat toxické látky. DMG podporuje detoxikaci a studie ukázaly, že metylace je rozhodující pro eliminaci toxinů z našeho těla. Výzkumy dále ukázaly, že DMG zvyšuje tvorbu glutathionu.
Glutathion je považován za velmi silný antioxidant a jeho syntéza probíhá v erytrocytech. Dále se podílí na odstraňování volných radikálů (viz. oxidační stres v článku o niacinu). Glutathion se také přímo podílí na odstraňování cizorodých látek v těle se kterými se spojuje, zvyšuje jejich rozpustnost ve vodě a tím pádem usnadňuje jejich vylučování z těla.
Další potenciál
Vzhledem ke své funkci byl zkoumán jeho vliv v léčbě autismu a epilepsie, k léčbě poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), chronického únavového syndromu nebo zlepšení kognitivních vlastností. V současné době je stále DMG předmětem výzkumu a doposud nejsou jasné důkazy o jeho vlivu na výše uvedené použití.
Nežádoucí účinky
DMG je obecně považován za bezpečný a nejsou doposud reportovány nežádoucí účinky.
Doporučené dávkování
Pro DMG nebyla zatím stanovena žádná doporučená denní dávka. Nicméně je obecně využívána denní dávka v rozmezí 50–1000 mg.
Tímto článkem jsme ukončili náš 4 - dílný cyklus o jednotlivých složkách, které jsme využili v našem doplňku Recovery. Příště se můžete těšit na sérii článků o naše produktu Care+.
Autor: Filip Ustohal
Literatura a studie
Kendall R. V.; Lawson J. W.: Recent Findings on N,N-Dimethylglycine (DMG): A Nutrient fot the New Millenium. Townsend Letter for Doctors and Patients, 1-20 (2000).
Dhanjal D. S.; Bhardwaj S.; Chopra C.; Singh R.; Patoska J.; Plucar B.; Nepovimora E.; Valis M.; Kuca K.: Millenium Nutrient N,N-Dimethylglycine (DMG) and its Effectiveness in Autism Spectrum Disorders. Current Medicinal Chemistry 15, 2632-2651 (2022).
Wolfsegger T.; Böck K.; Schimetta W.; Oertzen T. J.; Assar H.: N,N-Dimethylglycine in patients with progressive multiple sclerosis: result of a pilot double-blind, placebo, controlled randomized clinical trial. Neurological research and practise 1 (2021).
Liet JM.; Pelletier V.; Robinson B. H.; Laryea M. D.; Wendel U.; Morneau S.; Morin C.; Michell G.; Lacroix J.: The effect of short-term dimethylglycine treatment on oxygen consuption in cytochrome oxidase deficiency: a double-blind randomized crossover clinical trial. The Journal of Pediatrics 1, 62-66 (2003).
Graber C. D.; Goust J. M.; Glassman A. D.; Kendall R.; Loadholt C. B.: Immunomodulating properties of dimethylglycine in humans. The Journal of Infectious Diseases 1, 101-105 (1981).
Reap E.A.; Lawson J. W.: Stimulation of the immune response by dimethylglycine, a nontoxic metabolite. The Journal of Laboratory and Clinical Medicine 4, 481-486 (1990).
Bernini P.; Bertini I.; Luchinat C.; Tenori L.; Tognaccini A.: The cardiovascular risk of healthy individuals studied by NMR metabonomics of plasma samples. Journal of Proteome Research 11, 4983-4992 (2011).